SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Köp arenakortet!
2023-06-01 17:50
Passa på att köpa arenakortet hos oss. Det ger tillträde till klubbens samtliga matcher under säsongen 2023-2024, vilket inkluderar träningsmatcher, seriematcher och eventuellt slutspel.
 
Med arenakortet har du även fri entré för att se handboll, pingis och volleyboll. Kortet är inte personligt. Du kan låna ut det eller ge bort det. Arenakortet gäller för en (1) person per match. Arenakoret ger dessutom förmånliga rabatter hos flera företag vid uppvisandet av Arenakortet:
 

ACTIC – 20 % på regionalt årskort. Fri medlemsavgift.

 

Arenakliniken – Halva priset på första besöket.

 

Tjänstekonsulten – 50% rabatt på fönsterputs.

 

Hotell Mårtenson – Ät 2 betala för 1 på frukost. Erbjudandet är giltigt vid 2 tillfällen. Gäller ej i juli.

 

Circle K Växjövägen, Halmstad – 6 stycken standard biltvätt 50 % rabatt.

Rabatterbjudanden gäller perioden 1 juni 2023 – 31 maj 2024.

 
Årsmöte
2023-06-01 17:30

Välkommen till årsmöte på Hotell Mårtenson tisdag den 20 juni kl 18:30

Anmäl till kansli@halmstadibk.com

 

Mvh

Styrelsen

En A-lagstränare med nya visioner
2023-04-27 20:36

Arbetet och planeringen inför nästa säsong har börjat och vi kan nu berätta att Jonas Tarstad tar över ansvaret för våra seniorer och juniorer. Det blir en ny organisation kring A, B och juniorlaget och vi i styrelsen är glada över att Jonas med sin erfarenhet vill vara med och bidra till att utveckla föreningen framåt. I och med att A-laget ramlade ur division 1 är det läge att satsa på de yngre. Tanken är att vi nu ska spela offensivare innebandy med högre tempo och att vårt sätt att spela ska vara detsamma i A, B och juniorlaget. Våra P07:or har tagit stora kliv den senaste säsongen och där kommer vara killar som får möjlighet att visa upp sig i A-truppen redan denna säsongen säger Jonas. Tanken är att det ska vara mer öppet mellan lagen. Vi hoppas även att unga spelare utifrån som vill satsa på innebandy vill komma till oss. Vi vill bygga på lång sikt och målet är så klart div 1. Med i organisationen är även Johan Hoffert och Fredrik Ankarson som tar hand om B-laget och vi har Jonny Sjöland som tränar juniorerna. I A-truppen kommer Jonas även ta hjälp av Håkan Petersson och Johan Stål samt lagledaren Jonatan Thoresson. Vi kommer ha en stark ledarorganisation och fler är på väg in. På vår Facebooksida finns en längre intervju med Jonas där han svara på frågor kring denna nya satsning.

Välkommen till Halmstad innebandyklubb!
2023-04-06 08:05
Är du intresserad av att spela innebandy med oss?
 
Herrseniorer div 2 och 3

Är du intresserad av att spela i herrlaget i division 1 så kontakta någon av våra sportchefer

 

Kenny Stålberg
Mobil: 076-177 97 41
E-post: kenny.stalberg@gmail.com
 
John Fembro
Mobil: 073-511 70 10
 

Herrjuniorer

Är du intresserad av att spela i division 4-ungdom kontakta Jonas Tarstad 070-813 55 40

 

Damjuniorer

Är du intresserad av att spela i vårt damjuniorlag kontakta Anders Holm 070-770 11 80   

 

Motionsinnebandy

Är du senior och vill bara träna för att det är kul så finns det grupper för både damer och herrar. Vid intresse maila till kansli@halmstadibk.com

 

Övriga lag

Vill du spela innebandy i något av våra andra barn eller ungdomslag lag så fyller du i formuläret under "Anmälan" Som spelare får du prova 3 gånger, sedan behöver du bestämma dig om man vill fortsätta eller inte. (Meddela till kansli@halmstadibk.com om ni väljer att inte fortsätta så tar vi bort era uppgifter direkt).

 

 

Har du frågor kontakta 

Anders Stålberg
Telefon: 073-513 98 77
Föreningsdagen blev en succé!
2023-04-02 12:36

Vår föreningsdag blev en fantastisk dag med massor av spel och möjlighet att träffa andra i vår innebandyfamilj. Totalt var vi runt 400 personer i arenan denna lördag. Många föräldrar och syskon kom men även en hel del far- och morföräldrar dök upp. Det var 160 barn och ungdomar som var uppdelade i 20 lag på 5 planer. Vi spelades 70 matcher och det serverades gratis pizza till alla som var där. Vi i styrelsen vill tacka alla som gjorde denna dag möjlig, tack till er som gick in och var ledare i lagen och tack till alla fantastiska ledare vi har i föreningen som serverade pizza och dömde matcher och hjälpte till på alla sätt och vis. Men vi vill givetvis även tacka Åleds pizzeria hade högt tempo i sin pizzavagn samt Blomsterlandet, Euronails, Finahostina, Hotell Mårtensson och HFAB för fina priser i vårt föreningslotteri! Vi är en välmående förening som hela tiden växer och det är roligt att intresset för innebandy ökar. 

På lördag hyllar vi två trotjänare!
2023-03-09 18:27

På lördag den 11 mars är alla välkomna till Hallägrahallen kl 10 för att hylla två gamla trotjänare. Andreas Rundberg som gjorde sin sista säsong 2019 och Andreas Gralén som lade hjälmen på hyllan förra säsongen har spelat 14 respektive 15 säsonger i A-laget, båda har varit viktiga kuggar i föreningen så vi kommer visa vår tacksamhet genom att de nu ska får sina tröjor "hissade" i Hallägra. Senare på eftermiddagen kl 17 i Halmstad Arena spelar A-laget sin sista seriematch för säsongen, vi hoppas på stort stöd från alla medlemmar. Välkomna!

P15, 25/03 22:51 
Rullstolsinnebandy, 26/02 14:44 
Rullstolsinnebandy, 08/11 18:31 
Rullstolsinnebandy, 23/09 16:55 
Rullstolsinnebandy, 16/12 14:36 
 
Sponsorer
HIBK på Instagram