KLUBBSHOP
 
 

Halmstad IBK

 KONTAKT
 

Telefonnr
035-129960


Kansli

 
 
   
   
Herr A - Bataljen i Bunkern

| 2008-12-08 |


Ja, då var det dags igen för yttligare en lör….. nej nu fick det ta slut där för denna gången skrällde det till med en fredagsmatch. Vi skulle ner över åsen för att möta serien sämsta lag och kanske ett av de sämre lagen i div. 2 någonsin. Får en svag känsla att jämföra Engelholm med Oddevoll och deras äventyr i Allsvenska mitten på 90-talet. Som tur var hade vi en snabb bussresa ner och hem, Tack Tore. Jag som aldrig varit och spelat mot Engelholm hade ganska höga förväntningar på hall och publik eftersom deras damer spelar i Elitserien och herrarna i division ett, men ack så besviken jag blev. Kändes som att man tog flera kliv tillbaka i utvecklingen av arenor när man kom in i denna miltär bunker. Omklädningsrummet får inget annat än minus då det inte fanns några fönster alls, duscharna var inte top-notch. Golvet var så segt att springa på, så det såg ut om jag, Peter och Tobbe skulle kunna gå in och spring som Usain Bolt i jämförelse med spelarna.

Denna match kommer inte gå till historien som en av de fartfylldaste, välspelade matcherna. Matchen bjöd den massiva publiken på hela 30 personer på tappade bollar på mittplan, passningar utan adress och en obefintligt prat mellan spelarna i båda lagen. Den första perioden slutar 4-1 till Halmstad och det märks så väl framåt att när vi väl släpper på och låter bollen rulla med få tillslag hänger inte de unga (födda 91!!!) Engelholmarna med och det var då de släppte in mål. Det märktes tydligt att Pi och Träff saknades, inte för att de hade bidragit så mycket till spelkvaliteten men genom pratet på planen och kunna dirigera upp försvaret, en eloge till Jimmie Olsson som tog det ansvaret och lyckades bra som back. Finns inte så mycket att säga mer än att vi går till periodpaus med en ledning.

Den andra perioden kan vara årets sämsta på alla punkter, resultatet i denna period är 2-2 och det är det enda som är lite bra, annars var detta en sönderblåst period där Stork Viktor går sönder med ett slag på tummen. Kom tillbaka snabbt för vi behöver dig på plan om vi så ska tejpa fast klubban i handen på dig. Det var en gång en vis man som sa att en spelform i all lagidrott heter Hawaii eller raggarbandy, denna spelform personifieras av en icke organiserat spel, ingen tankeverksamhet och att alla springer över allt. Detta är dock kul att se för det otränade ögat då det hela tiden händer saker men en mardröm för tränare och ledare och framför allt för det lag som bygger sitt spel på en stark organisation som vi i Halmstad. Denna period kan vi ju bara glömma och kasta in i garderoben.

Den sista och roligaste perioden var den tredje, där var det inget snack om vilket lag som var det bättre. Många snygga planerade mål eller hur Björn? Samt en del missade målchanser eller vad säger du Stoffe. En mycket spektakulär sak som hände var att Mr Mjölby him self bänkar sig själv eftersom han inte känner sig ”het”. Moget måste jag säga och ett tecken på bra karaktär. Som jag sa tidigare så har inte Engelholm tyngd eller kunskap att kunna bedriva verksamhet i division 2 och detta syns tydligt i denna match. Ett Halmstad som spelar på 50 procent av sin kapacitet vinner med 10-3 säger det mesta om matchen och klassen. Det finns en del plus att dela ut efter denna match trots allt. + Stoffe och Pontus visar att de verkligen vill mycket nu när de får chansen trots en del fel beslut måste vi ändå se deras vilja att lyckas. + Gralén är grym i kassen som vanligt trotts en slamkrypare. Vissa räddingar kommer inte från detta solsystem 25 skott på mål och 3 insläppta säger det mesta. +Jimmies prat i det defensiva arbetet + Andreas ”Houdini” Holmér och Björn ”den röde” Bengtsson gjorde 6 poäng var. BRA DÄR!!!!! -Skadan på Storken



Tillbaka


   



   
 VIKTIGA NYHETER
   

 KOMMANDE
Dam A
Info saknas!

Herr A
Info saknas!







 

 SPONSORER
 
Hallandsposten